Witam! Na poprzedniej lekcji uzupełnialiście test, z którego prosiłem byście wysłali mi informację zwrotną o tym, które z zadań były trydniejsze. Niemal wszystkie napotkane przez Was trudności związane były z zadaniem 7. Postarajmy się zatem dokładnie je omówić.
Zadanie 7.
Jurek ma o 6 książek więcej niż Agata i 3 razy więcej niż Iza. Razem mają tyle, ile Gosia i Ania razem. Gosia ma 15 książek, a Ania tyle co Agata.
Wybierz, co oznacza niewiadoma x w poszczególnych równaniach.
a) 3x+(3x-6)+x=15+(3x-6)
Zauważmy, że niewiadoma x występuje przeważnie w postaci “3x” – zastanówmy się jaką zależność będzie ona w ten sposób opisywała.
“Jurek ma … 3 razy więcej niż Iza” czyli “Jurek = 3 razy Iza”
Zatem x może oznaczać ilość książek Izy.
b) (x+6)+x+13(x+6)=15+x
Tym razem niewiadoma x występuje przeważnie w połączeniu “x+6”. Jaką zależność ona przedstawia? “Jurek ma o 6 książek więcej niż Agata” czyli
“Jurek = Agata + 6”
Zatem x może oznaczać ilość książek Agaty.
c) x+(x-6)+13x=15+(x-6)
Widzimy, że x pojawia się przeważnie w połączeniu “x-6”. Opisuje ono zapewne sytuację: “Jurek ma o 6 książek więcej niż Agata” lub też “Agata ma o sześć książek mniej od Jurka”.
Czyli “Agata = Jurek – 6”
Oznacza to, że x będzie liczbą książek Jurka.
Mam nadzieję, że w wystarczająco jasny sposób wyjaśniłem najtrudniejsze, Waszym zdaniem, zadanie z testu. W razie pytań piszcie w komentarzach pod lekcją.
Dzisiaj nie zadaję żadnej pracy domowej pisemnej. Postarajcie się jednak przypomnieć sobie co mówiłem w szóstej i na początku siódmej klasy o rozwiązywaniu równań metodą “działań obustronnych” lub “równań równoważnych”. Już niedługo na lekcji zajmiemy się własnie tym zagadnieniem.
Dziękuję za uwagę,
Marcin Kukiełka