Zapisywanie treści zadania za pomocą równania – cd

Witam! Na poprzedniej lekcji uzupełnialiście test, z którego prosiłem byście wysłali mi informację zwrotną o tym, które z zadań były trydniejsze. Niemal wszystkie napotkane przez Was trudności związane były z zadaniem 7. Postarajmy się zatem dokładnie je omówić.

Zadanie 7.
Jurek ma o 6 książek więcej niż Agata i 3 razy więcej niż Iza. Razem mają tyle, ile Gosia i Ania razem. Gosia ma 15 książek, a Ania tyle co Agata.

Wybierz, co oznacza niewiadoma x w poszczególnych równaniach.

a) 3x+(3x-6)+x=15+(3x-6)
Zauważmy, że niewiadoma x występuje przeważnie w postaci “3x” – zastanówmy się jaką zależność będzie ona w ten sposób opisywała.
“Jurek ma … 3 razy więcej niż Iza” czyli “Jurek = 3 razy Iza”
Zatem x może oznaczać ilość książek Izy.

b) (x+6)+x+13(x+6)=15+x
Tym razem niewiadoma x występuje przeważnie w połączeniu “x+6”. Jaką zależność ona przedstawia? “Jurek ma o 6 książek więcej niż Agata” czyli
“Jurek = Agata + 6”
Zatem x może oznaczać ilość książek Agaty.

c) x+(x-6)+13x=15+(x-6)
Widzimy, że x pojawia się przeważnie w połączeniu “x-6”. Opisuje ono zapewne sytuację: “Jurek ma o 6 książek więcej niż Agata” lub też “Agata ma o sześć książek mniej od Jurka”.
Czyli “Agata = Jurek – 6”
Oznacza to, że x będzie liczbą książek Jurka.

Mam nadzieję, że w wystarczająco jasny sposób wyjaśniłem najtrudniejsze, Waszym zdaniem, zadanie z testu. W razie pytań piszcie w komentarzach pod lekcją.

Dzisiaj nie zadaję żadnej pracy domowej pisemnej. Postarajcie się jednak przypomnieć sobie co mówiłem w szóstej i na początku siódmej klasy o rozwiązywaniu równań metodą “działań obustronnych” lub “równań równoważnych”. Już niedługo na lekcji zajmiemy się własnie tym zagadnieniem.

Dziękuję za uwagę,
Marcin Kukiełka

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.